Austria Rannikumaa

Österreichisches Küstenland
Litorale austriaco
Avstrijsko primorje
Austria Rannikumaa


18491919
Lipp
Vapp
Austria Rannikumaa Austria-Ungari Tsisleitaanias
Osa Austria-Ungari haldusüksus, mis koosnes Trieste vabalinnast, Istria markkrahvkonnast ning vürstlikust Görzi ja Gradiscakrahvkonnast
Pealinn Trieste
Religioon katoliiklus
Peamised keeled itaalia, sloveeni, horvaadi, saksa

Austria Rannikumaa (saksa: Österreichisches Küstenland, itaalia: Litorale Austriaco, sloveeni: Avstrijsko primorje, horvaadi: Austrijsko primorje, ungari: Tengermellék) loodi aastal 1849 Austria keisririigi kroonimaana (Kronland). See koosnes kolmest piirkonnast: Istria poolsaar, Görz ja Gradisca ning Trieste linn. Läbi ajaloo oli piirkond sageli vaidlusalune, kui selle osi kontrollisid eri aegadel teiste seas Veneetsia vabariik, Austria-Ungari, Itaalia ja Jugoslaavia.

Itaalia kuningriik annekteeris selle pärast esimest maailmasõda vastavalt Londoni lepingule ja hiljem Rapallo lepingule. Pärast Teist maailmasõda jagati see Itaalia (lääs), Sloveenia (põhi) ja Horvaatia (lõuna) vahel.

Trieste oli strateegilise tähtsusega kui Austria-Ungari peamine meresadam ja Rannikumaa rannik oli puhkusesihtkoht, Austria Riviera. Piirkond oli paljurahvuseline, peamised rahvusrühmad olid itaallased, sloveenid, horvaadid, sakslased ja friulid. Aastal 1910 oli selle pindala 7969 km² ja rahvaarv 894 287.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search